Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Online žumpa nenávisti (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Hm,...

...a prečo ste povymazávali priezviská a profilové fotky / obrázky tých nenávistníkov a nenávistníčok? Píšu do verejného priestoru. Berte si príklad napr. z Jána Benčíka.
Inak -v článku nie ječ nového ani objavného. A je dlhý.
 

Oprava:

Inak - v článku nie je nič nového ani objavného.
 

 

Dobrý deň. Priezviská užívateľov som vymazala z jednoduchého dôvodu. Môj blog nemá za cieľ odhaľovať nenávisť šíriacich užívateľov, cieľom nebolo poukázať na konkrétne osoby, skôr celkový fenomén. Článok nemá za cieľ prísť s novým objavom či poznatkom, skôr zosumarovať aktuálne informácie a poskytnúť obecný prehľad.
 

Aha -

- čiže len taký zápecnícky slovenský alibizmus. Viete, ja by som veľmi rád videl celé mená a profilové fotky / obrázky tých elementov a ich fb skupiny a profily, pretože čo ak sa medzi nimi nachádza aj niekto, koho poznám, nebodaj mu dôverujem?
 

 

Nejde o žiadny alibizmus. Ak Vám nedá spať, pokiaľ sa nedozviete mená konkrétnych užívateľov, rada Vám ich prepošlem. Tiež zoznam sledovaných skupín, ak Vám na to záleží. Uniká Vám však pointa celého článku. Totiž, nešíriť nenávisť online priestorom. Všetci užívatelia sú dávno nahlásení. Nie som však pán Benčík zameriavam sa vo svojom článku iným smerom.
 

Ďakujem...

...za slušnú odpoveď, mená, priezviska, fb skupiny a pod. mi pošlite, prosim, e-mailom, adresu mám v profile na blogu na webe SME blog. Ďakujem vopred.
 

 

Niet začo, bez problémov.
 
Hodnoť

pekná snaha, ale obávam sa

že málo účinná. A okrem toho trochu zaváňa cenzúrou. Nenávisť býva väčšinou odrazom nejakého spoločenského javu. A čím je ten jav problematickejší tím je nenávisť väčšia. A tu nepomôže ani cenzúra a postihy. To často problém iba odsúva a stupňuje.
Ako príklad by som uviedol proti maďarské útoky. Nechcem rozvádzať kto a ako zlepšil maďarsko-slovenské vzťahy, ale faktom je, že táto legenda ustúpila dokonca z hlavnej agendy nacionalistických strán.
A ešte jednu vec by som dodal. Váš príspevok je médiu, kde sa Vami popísané príspevky nevyskytujú a je aj malá pravdepodobnosť, že môže osloviť a prípadne napraviť niekoho. Ale skúste si niekedy prezrieť diskusie na tomto médiu. Tá nenávisť, osočovanie, ponižovanie, nadávky sa dajú zrovnať s obsahom konšpiratívnych portálov.
Možno by stálo za to spraviť podobnú agitáciu s citáciou komentárov niektorých tunajších prispievateľov.
 

 

Ďakujem za Váš názor a odporúčanie. Článok je skôr informačného ako naprávneho charakteru. Odporúčanie do budúcna určite zvážim.
 

Článok

možno považovať aj ako prípravu na doktorskú prácu. Nazval by som ju. "Aká má byť liečba choroby z vírusu, ktorý sa prejavuje, ako spoločenský jav?" Ja sám používam nadávky, ani si to neuvedomujem, ale patria k všeobecnej "úľave", keď sa nedarí. A tým, čo sa nedarí, väčšinou sa nedarí v ničom. Ale mne sa napokon podarila oprava jedného zhnitého dreveného plota. Vymenil som ho, nezlomil ani jeden vrták a prežili to všetci okolo mňa a ja sám, kedže o tom píšem. Je úspech, že som pri tom zničil iba jedny tepláky, oblial som sa čiernou farbou a ta veru písala. Tri vrstvy v jednom nátere. Verte mi, že Váš článok je dlhý a mal som čo robiť, dokončiť jeho prečítanie. Asi by som v závere tej práce, doporučil liečbu spoločenského javu a frustrácie, napríklad z často sa striedajúcich vlád, fyzickou prácou. Najlepšie v lese a nech si aktéri liečby, vyskúšajú primitívny spôsob života aj s dobovým stravovaním. Verte mi, že nebudú mať čas, na podobné srandičky.
 
Hodnoť

 

Nieco na temu politickej korektnosti:

https://marty.gulas.sme.sk/upl...
 
Hodnoť

Jedna podotázka pre blogerku

Z istého dôvodu, ktorý je výsostne jej osobnou vecou, sa zaoberá - asi - určite - iba nenávistnými prejavmi k téme cigáni či Romovia, zrejme homosexuáli a asi migranti či moslimovia.
OK.
Niekedy koncom roka 2019 zrušilo Sme možnosť vtedy platnú prispievať do diskusie tromi príspevkami zdarma. Dôvod bol ten, že : Pravidelní čitatelia si zaslúžia debatu bez trollov a provokatérov. K obmedzeniu diskusií sme už pri zavedení tohto limitu pristúpili s cieľom očistiť diskusný priestor pod našimi článkami od spammerov, trollov a agresívnych diskutérov. A to aj za cenu, že tým odradíme časť čitateľov, ktorí sa zvykli zapájať do fór.
Koniec citátu.
A tá podotázka : Ako je to s urážkami a nenávisťou dnes a to pri témach o politike ? Koľko výziev na odvisnutie v týchto príspevkoch býva ? O bytí, o skapaní v base, o rodinách tých, ktorých ktosi nenávidí ?
Už aj v článku o športe sa niektorí dokážu odviazať, nechcem povedané vyzúriť.
Takže neoddeľujme veci od seba a pomenujme problém tak, ako si zaslúži.
Tie príspevky nepíšu ani Židia, ani Romovia a ani Rusi. Píšu ich našinci z tepla obývačiek či kancelárií zo svojich zaprdených kresiel.
A objektom ich nenávisti nie sú len tri spomenuté skupiny, ale všetci, ktorí majú iný názor.
 

 

Dobrý deň. Ďakujem za názor. Ak na Vás článok pôsobí, že sa týka výhradne konkrétnych skupín, ktoré sú obeťou slovného útoku online, je to Vaša vec. Ja v článku rozoberám najnovšie výskumy, ktoré pomenúvajú štatisticky najčastejšie terče nenávisti. To nie je môj výmysel. Ďalej uvádzam, na aké typy nenávistných komentárov som najčastejšie natrafila ja. Po dôkladnom prečítaní zistíte, že sa jedná o viacero kategórií, vrátane politických predstaviteľov. Opäť, nevravím, že sú jediné, no faktom zostáva, že frekvencia ich výskytu bola podstatne vyššia. Aspoň z mojej skúsenosti a z facebookových stránok, ktoré som skúmala.
 
Hodnoť

názoroví policajti a normálni ľudia

Problém s bojom proti hate speech je ten, že niektorí aktivisti majú hranice prípustného dosť úzke. Nazdávam sa, že nadávky a urážky schvaľovať nemožno, ale ak niekoho verbálne posielam tam odkiaľ prišiel alebo odporúčam slniečkarovi, aby ubytoval migrantov u seba doma, má to byť predmetom nejakého vyšetrovania? Práve pre premrštený represívny aktivizmus sa staviam za širší výklad slobody slova a vyjadrovania, tzv. free speech.
 

 

Ďakujem za názor. Stanoviť hranice toho, čo prístupné je a čo nie, je určite polemika, ktorú nebude jednoduché vyriešiť. Jednotlivé komentáre Vám môžu prísť neškodné, zdôrazňujem ale, že podstatný je tiež kontext. Ten, uznávam, v niektorých príkladoch použitých v mojom texte môže chýbať. To však neznamená, že daný komentár nemôže napáchať škodu. Neviem, prečo svoj komentár označujete titulkom "názoroví policajti a normálni ľudia", ani sa mi nad tým nechce zamýšľať. Ku koncu článku jasne uvádzam tiež problematiku obmedzovania slobody prejavu, ak ste sa k nej dostali a uvádzam možný návrh na etické riešenie balancujuce na hrane medzi oboma pólmi. Ako píšem, téma online nenávisti je relatívne nová a je logické, že finálne či jednoznačné riešenia ešte nemáme k dispozícii.
 

 

Otázka je, kto má skúmať ten kontext a rozhodnúť, že nejaký komentár môže napáchať škodu. Niekto, kto študuje biológiu v Prahe a pripúšťa, že je kaviarenský povaľač? A prečo? V tejto krajine zatiaľ platí ústava a zákony, ktoré stanovujú limity konania jednotlivca, a tiež zásada, že čo mu nie je zakázané , to je dovolené.
 

 

Kontext skúmajú kvalifikovaní analytici i psychológovia globálne. Ja si údaje, ktoré v článku spomínam nevmýšľam, na to slúži zdrojovanie textu. Ja o téme informujem a zamýšľam sa nad ňou, pretože ju považujem za skutočne zaujímavú. Ja novinár síce nie som, no takto argumentovať nedostatočnou kvalifikáciou autora článku, ktorý rozoberá tému "mimo jeho obor" je absurdné. To by ste mohli napísať pod každý tretí novinový článok. Najmä, keď rozoberám práve spomínané objavy skutočných odporníkov. A mimochodom, netuším, čo má s mojou prípadnou kvalifikáciou spoločné štúdium biologie. Čo sa týka môjho bio. Prosím Vás. Zmysel pre humor Vám asi musel niekde cestou vypadnúť.
 

 

Varoval som pred prehnaným aktivizmom, ktorý sa zaštiťuje pozitívnymi cieľmi, ale mnohými svojimi prejavmi spôsobuje deštrukciu prostredia slobodnej debaty. Sama ste dali príklad, keď ste v článku k nevhodným, až stíhateľným príspevkom, ktoré urážajú a nabádajú k násliu, primiešali aj tie formálne nezávadné, hoci expresívne. Zmysel pre humor potom chýba najmä tým, ktorí v niektorých krajinách vedú denunciačné kampane v mene boja proti hate speech a existenčne likvidujú rozumných ľudí. Vy idete, zdá sa, v ich šľapajách.
 

 

Poznámka k (chýbajúcemu) zmyslu pre humor sa samozrejme týka Vášho komentára k môjmu bio v profile. Miešate jablká z hruškami.
 


Najčítanejšie


 1. Miroslav Ferkl: Dôchodok. 1 044
 2. Ondrej Prostredník: Vaša politická vízia ma uráža, pán minister Krajčí! 778
 3. Martin Lindák: Cirkvi zoberú zo štátneho rozpočtu skoro 53 miliónov eur. Dá sa s tým niečo robiť? 218
 4. Martin Ondráš: Agromafia sa vzdať nehodlá 202
 5. Věra Tepličková: Prichádza čas manipulácií a tlaku 190
 6. Július Kovács: Prácu za Kuciaka dokončíme, časť prvá Dohňanský. Zrazil človeka a kryl podvody. 172
 7. Vladimír Krátky: Ficov poskok ( Pellegriniho ? ) dnes v TV opäť klamal a zavádzal : 135
 8. Tibor Ferko: Tri citáty do pamätníka ministra Mareka Krajčího 113
 9. Soňa Bulbeck: Dvojaký meter v čase korony... 91
 10. Jakub Pohle: Ako Kočner s Bödörom lustrovali Ondreja 85

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Krátky: Ficov poskok ( Pellegriniho ? ) dnes v TV opäť klamal a zavádzal :
 2. Vladimír Seman: Apolitický riaditeľ RTVS? Nezmysel. Nielen preto je Rezník na odstrel.
 3. Martin Žilinčík: Donald si prihrieva polievočku
 4. Lukáš Parízek: Automobilky - priateľ do dobrého počasia?
 5. Július Kovács: „Verím, že jediný spôsob, ako ľudí napraviť, je zabiť ich.“
 6. Matúš Kollárik: Korona
 7. Martin Krištoff: OPEC+ musí už dnes plánovať „exit“ stratégiu z utlmenej produkcie
 8. Štefan Vidlár: Tréma ešte raz
 9. Július Kovács: Prácu za Kuciaka dokončíme, časť prvá Dohňanský. Zrazil človeka a kryl podvody.
 10. Martin Žilinčík: #Zodpovedná Zmena


Už ste čítali?